Metoda 6 Słoików to system zarządzania pieniędzmi, z którego mogą korzystać początkujący przedsiębiorcy.
Na czym polega system 6 słoików?
T. Harv Eker (pochodzący z Kanady mówca motywacyjny, guru finansowy) stworzył system 6 słoików. System słoikowy to skuteczny sposób na zarządzanie pieniędzmi według Harva Ekera. Recenzowałem równie popularną, ale słabą książkę .
System ten dzieli każdy dochód na sześć części, a następnie trzyma się tego podziału. Łatwiej jest zarządzać mniejszymi sferami wydatków i trzymać je w ryzach, niż próbować kontrolować całość. Robi się to po to, aby uniknąć braku równowagi między obszarami kosztów.
Te części nie są równe. Są one podzielone na części procentowe.
- Słoik 1 - Podstawowe wydatki 55%
- Słoik 2 - większe zakupy 10%
- Słoik 3 - przyjemności 10
- Słoik 4 - Edukacja 10%
- Słoik 5 - wolność finansowa 10%
- Słoik 6 - działalność charytatywna 5
Do zastosowania metody można użyć tytułowych słoików, ale łatwiej jest użyć subkont w ramach konta głównego lub osobnych rachunków bankowych. Nie muszą to być słoiki. Nie ma to znaczenia przy dystrybucji gotówki. Warto szukać praktycznego rozwiązania i w miarę możliwości kompensować inflację z oprocentowaniem.
Słoik 1 - Podstawowe wydatki 55%
Jest to najważniejsza i podstawowa grupa wydatków. Są to wszystkie wydatki, które są niezbędne do prowadzenia gospodarstwa domowego.
- Czynsz
- Rachunki (prąd/woda, gaz, ogrzewanie)
- Żywność
- Higiena
Są to bardzo podstawowe wydatki. Potrzebujesz tylko tych rachunków, które są niezbędne do funkcjonowania. Na przykład abonament telewizyjny nie jest wliczany do rachunków.
Słoik 2 - Główne wydatki 10%
Ten słoik pozwoli Ci zgromadzić pieniądze na większe wydatki, na które nie masz budżetu na co dzień.
- Duże zakupy
- Wymiana lub remont urządzeń domowych
- Wakacje
- Niespodziewane wydatki (np. operacje)
Wakacje mogą kojarzyć się bardziej z przyjemnością niż z kategorią rozrywki, ale jest to znacznie większy wydatek niż wyjście do kina.
Słoik 3 - Przyjemności 10%
Oszczędzanie bez czerpania przyjemności to najgorszy sposób na oszczędzanie. Szybko staniesz się skąpy, odmawiając sobie przyjemności w imię gromadzenia większej ilości gotówki.
- Rozrywka
- Wyjścia do kina, na koncerty i kręgle
- Gry
- Płyty muzyczne
- Czasopisma
Rozrywki są tak samo ważne jak każda inna sfera. Pozwalają nam żyć życiem w sposób kontrolowany. Możesz znaleźć równowagę, której potrzebujesz, aby utrzymać swoje postanowienia, poświęcając chwilę na relaks. Bez niego łatwo można popaść we frustrację i nienawiść do oszczędzania.
Słoik 4 - Edukacja 10%
Rozwój osobisty jest integralną częścią naszego życia. Nawet jeśli Twoja formalna edukacja została zakończona, nadal możesz uczyć się nowych rzeczy. Możesz nauczyć się wszystkiego, co chcesz. Może to być tak proste jak szydełkowanie lub prowadzenie firmy.
- Książki
- Kursy
- Szkolenia
- Mentoring
Wszyscy chcemy doskonalić swoje hobby. Być może potrzebujesz specjalistycznej literatury lub konsultacji z profesjonalistami, aby zaoszczędzić setki godzin na szukaniu właściwego rozwiązania.
Słoik 5 - Wolność finansowa 10%
Stanie się zamożnym człowiekiem bez inwestowania jest prawie niemożliwe. Nawet jeśli masz wysoko płatną pracę, nie możesz pracować całe życie. Ważne jest, aby gonić swoje pieniądze do pracy.
- Akcje
- Fundusze
- Nieruchomości
- Dochód pasywny
- Inne formy inwestowania
Nawet jeśli nie ma w tym serca Twojego inwestora, nie trać serca. Tu również możesz inwestować i gromadzić pieniądze potrzebne na emeryturę. Jest to również Twoje zabezpieczenie.
Słoik 6 - Działalność charytatywna 5%
Podziel się swoimi darami z potrzebującymi, jeśli możesz. Dobro powróci. Możesz pomóc bezpośrednio danej osobie lub wesprzeć fundacje działające na rzecz sprawy, na której Ci zależy.
- Darowizny na rzecz fundacji
- Pomoc dla potrzebujących
- Dary
Jeśli czujesz się egoistą, możesz wrzucić pieniądze do słoika, aby kupić prezenty dla rodziny i przyjaciół, takie jak prezent urodzinowy lub ślubny.
Słoiki a budżet domowy
Być może jesteś początkujący w budżetowaniu. Być może będziesz musiał sprawdzić, dlaczego nie mieścisz się w tych kategoriach, skoro masz z góry ustalony podział swoich wydatków. Są one dość uniwersalne, więc nie powinieneś mieć z nimi problemów.
Przynajmniej tak uważał autor. Rzeczywistość jest taka, że wszyscy nie są tacy sami. Bardzo trudno będzie osiągnąć podane liczby, jeśli większość swoich zarobków przeznaczasz na rachunki i jedzenie. To dobrze, że się tym przejmujesz. Te procenty nie są jedynym ważnym wyznacznikiem , i nie powinieneś dążyć do nich za wszelką cenę.
Są one jedynie wskazówką. Możesz zacząć rozdzielać pieniądze w ten sposób, a będziesz bliżej lepszego rozwiązania, jakim jest domowy budżet dochodowy. W metodzie 6 słoików nie tyle chodzi o osiągnięcie celu, co bardziej o wyrobienie nawyku i zastąpienie kontroli.
Nie masz dużej kontroli nad pieniędzmi, które przeznaczasz na słoiki i konta. Czy rzeczywiście wydałeś 55% na swoje podstawowe wydatki? Ok, teraz powiedz mi o rzeczach, które przepłaciłeś. Nie wiesz, za co nadpłaciłeś, prawda? Trudno powiedzieć, czy pieniądze wpływają do słoika, czy z niego wypływają.
"Śledź Promocje"